تیتر مطالب
شما اینجا هستید: خانهدینمهدویتکلوپ ازدواجروش برخورد مناسب با همسر

روش برخورد مناسب با همسر

نوشته شده توسط  منتشر شده در کلوپ ازدواج پنج شنبه, 06 تیر 1392 00:00

روش برخورد مناسب با همسر

همسر داري و ازدواج) پيشنهاداتي براي توفيق خانواده ها و برخورد مناسب همسران با هم

1- نسبت به همسر خود نگرشي مطلوب و متعالي داشته باشيد و او را امانت الهي بدانيد و در حفظ و نگهداري اين وديعه الهي تلاش كنيد.

2- به همسر خود احترامبگذاريد و با وي محترمانه صحبت كنيد و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت بسيار دريغ نورزيد.

3- حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسيد و در ايفاي حقوق وي تلاش نماييد.

4- پدر و مادر كانون منظومه خانوادگي هستند كه تشعشعات عاطفي خود را در محيط خانواده مي پراكنند و حيات عاطفي را رونق مي بخشند.

5- پدران و مادران پايه گذاران شخصيت فرزندان و معماران خوشبختي آنان هستند.

پس در تقويت روابط خود هر چه بيشتر تلاش كنيد.

6- همسر خود را فردي با ارزش و برخوردار از كرامت انساني بدانيد.

7- همسر خود را فردي مستعد كمال ، پيشرفت و تحول بپنداريد.

8- به پيشرفت و ترقي و رشد شخصيت همسر خود علاقه مند باشيد و زمينه را براي تحقق اين امر فراهم نماييد و از اين طريق كانون خانواده را از زوال و فرسايش تدريجي مصون سازيد و عرصه زندگي را براي نوآوريها بگشاييد.

9- زمينه را براي پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازيد و از داد و ستد عاطفي به سه شيوه قلبي ، كلامي و عملي استفاده كنيد.

به شريك زندگي خود ابراز محبت كنيد، اورا قلباً دوست بداريد و با زبان عمل هم اين امر را ثابت نماييد.

روش هاي برخورد مناسب با همسر (همسر داري و ازدواج)

10- محبت خود را به همسرتان به صورت عملي نيز نشان دهيد.سعي كنيد در روز تولد او ، ياسالگرد ازدواج و يا مناسبت هاي ديگر به او هديه دهيد و از اين طريق محبت خود را ابراز نماييد.

11- سعي كنيد فهرستي از قابليت هاو صفات مثبت همسر خود را در نظر بگيريد و به موارد مثبت وجود و شخصيت او كاملاً توجه كنيد و در مناسبات با او به اين قابليت ها اشاره نماييد.

از صفات برجسته و مثبت او تعريف كنيد و از اين طريق فضاي خانواده و گفتگو را به فضايي گرم و صميمي و آكنده از روحيه مثبت تبديل نماييد.

12- به جنبه هاي مشترك فكري و روحي خود و همسرتان توجه كنيد وبه گونه اي عمل كنيد تاخصايص مثبت و سازنده به تدريج بيشتر شود و از طريق خودآگاهي و خودسنجي به خودسازي برسيد و صفات برجسته انساني را در وجود خود و همسرتان تقويت نماييد.

13- سعي كنيد با همسرتان تفاهم و رابطه حسنه داشته باشيد.

اين تفاهم مي تواند در حضور ديگران و يا در فضاي خلوت زندگي صورت پذيرد.

اين امر مستلزم بهره گيري از" هنر خوب شنيدن و خوب گوش دادن"است .

پس سعي كنيد در هنگام گفتگو با همسرتان ، به دقت به گفتار او توجه كنيد و اجازه دهيد كه مطالب خود رابه طور كامل بيان كند.

14- باور كنيد كه همسرتان انساني است منحصر به فرد و واجد ويژگي هاي شخصيتي مثبت و منفي.

لذا از مقايسه او با ديگران به شدت بپرهيزيد.

سعي كنيد او را با گذشته اش مقايسه كنيد و تغييرات رفتاري و پيشرفت فكري و اخلاقي وي را تحسين نماييد.

15- سعي كنيد حالات و روحيات همسر خود را بشناسيد و فهرستي از آرزوها و علائق وي تهيه كنيد و از انتظارات او آگاه شويد. سپس خود را به تأمين خواسته ها و علائق منطقي و اصولي وي ملزم نماييد.

16- سعي كنيد حريم يكديگر را مراعات و از جر و بحث با هم خودداري كنيد.

مطالب بيجا را با سكوت خود و يا ارائه ي پيشنهاد مناسب، به گفتگوهاي سازنده و ثمربخش تبديل كنيد.

17- باور كنيد كه هر كلمه و گفتار شما ، در بر دارنده بار عاطفي و رواني است كه بر وجود شنونده تأثير مثبت و منفي دارد لذا سعي كنيد از زبان گرم ، نرم، ملايم ،وتوأم با احترام و محبت استفاده كنيد.

هرگز از كلمات موهن ،‌ ملالت آورو تحريك آميز استفاده نكنيد.

18- سعي كنيد براي نيل به تفاهم و مناسباتِ بيشتر با همسرتان،از صداقت و راستي استفاده كنيد.

باور كنيد كه رمز خوشبختي و توفيق بسياري از خانواده ها ، صادق بودن آنها و بهره گيري از اين صفت برجسته انساني بوده است.

19- به مديريت كانون خانواده اهميت دهيد و سعي كنيد در تصميم گيري و هدايت زندگي از هماهنگي لازم برخوردار شويد.

حدود وظايف هر يك از اعضاي خانواده را مشخص كنيد و در برخورد با مسايل زندگي،سياستي هماهنگ اتخاذ نماييد.

20- به موجب قانون مدني كشور ما مديريت و مسئوليت نهايي در خانه با مرد است؛ اين امر را در اداره امور خانه بپذيريد.در امور داخلي خانه زن و شوهر بايد در كنار يكديگر قرار بگيرند؛ پس در برنامه ريزي هاي زندگي حقي براي همسرتان قائل شويد.

21- براي بقاء ، تداوم و تعالي خانواده و دستيابي به كاخ سعادت زندگي ، مصلحت زندگي را بر منفعت شخصي ترجيح دهيد و سعي كنيد خواسته هاي فردي خود را در راه تحقق اهداف زندگي و زناشوئي ناديده بگيريد و هر جا كه مصلحت بزرگتري مطرح است انعطاف پذيري بيشتري نشان دهيد.

22- از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرتان جداً پرهيز كنيد و جاي آن را به يكدلي ، يكرنگي ، صميميت و رفاقت بدهيد.

باور كنيد يكي از مهمترين عوامل تزلزل در بناي خانواده و آغاز نابساماني و مشكلات خانوادگي،لجبازي دو همسر با هم و عدم پذيرش يكديگراست.

سعي كنيد همسرتان را آنگونه كه هست بپذيريد و روابط خود را بر پايه دوستي و محبت تنظيم كنيد.

23- سعي كنيد در صدد تملك كامل همسرتان نباشيد و از مرز تعادل خارج نشويد.

24- به اصل تفاوت هاي فردي معتقد باشيد و باور كنيد كه زن و شوهر دو موجودند كه از نظر هوش و استعداد و علايق و خصايص جسماني و اخلاقي تفاوتهايي دارند.

سعي كنيد حداكثر توافق بين خصايص شما و همسرتان به تدريج برقرار گردد.

وجود يكديگر را مكمل و متمم هم بدانيد و به تكامل هم كمك كنيد.

25- سعي كنيد خود را برتر و بالاتر از همسرتان نبينيد.

و او را شريك زندگي بدانيد و به اين نكته توجه كنيد كه درجات تحصيلي ، موقعيت اجتماعي ، وضعيت سنيو امكانات مالي شما ، بايد بر ميزان فروتني و خضوعتان بيفزايد.

بخصوص زماني كه در پيشرفت هاي تحصيلي و موفقيت هاي مادي شما،همسرتان نقش اساسي داشته است.

26- به اصل مشاركت در زندگي خانوادگي معتقد باشيد و سعي كنيد تمام كارها را تنها خودتان انجام ندهيد،بلكه از همسر و فرزندان خود كمك بگيريد.

باور كنيد كه در ازدواج و تشكيل خانواده،مرد و زن عالي ترين سرمايه هاي وجود خود يعني روح و قلب و عواطف و آرزوها و احساسات و امكانات خود را به مشاركت گذاشته و با قبول همفكري ، همياري ، مددكاري و تعهدات گوناگون ، بهترين جلوه مشاركت را ارائه كرده اند.

به اين نكته اهميت دهيد كه امروزه مدير موفق مديري است كه به قابليت ها و قدرت هاي اعضاي خانواده خود بهاي لازمرا مي دهد و شرايط را براي بروز و ظهور اين توانمندي هاي خدادادي مساعد مي نمايد.

لذا با مشاركت با هم فضاي خانه را به فضايي بالنده و ثمر بخش مبدل سازيد.

28- سعي كنيد شرايط كاري و شغلي ، موقعيت اجتماعي ، اقتصادي ، وضع جسماني و رواني و سني همسرتان را به خوبي بشناسيد و به تناسب اين خصايص از ياري به او در داخل و خارج از خانه دريغ نورزيد و در شرايط ويژه نظير بيماري همسر ، بارداري يا تولد فرزند ، مسافرت و يا مأموريت شوهر ، تعداد زياد اولاد ، تحصيل زن يا مرد و.

به كمك هم بشتابيد و به سهولتِ امور زندگي، شادي، شادكامي و رفاه هم كمك كنيد.

29- هميشه به همسرتان متذكر شويد كه كار او به ويژه در خانه براي شما با ارزش است. سعي كنيد كار زن در خانه را كم ارزش و كار بيرون از خانه را با ارزش تلقي نكنيد.

اين امر در تقويت روحيه و مباني خانواده تأثير زيادي دارد.

30- اگر به دليل كار زياد و تعهدات بيرون از منزل قادر نيستيد عملاً به همسرتان كمك كنيد ، علاقه خود را به كمك و همكاري با او ابراز نماييد و وي را از حمايت خود ، مطمئن سازيد.

31- در مديريت خود از مرد سالاري و زن سالاري خودداري كنيد و براي داشتن يك خانواده متعادل از "حق سالاري " پيروي كنيد و به گفتار امام باقر ( ع ) كه مي فرمايد" حق را بگوييد ، گرچه برعليه خودتان باشد"‌ تأسي بجويد.

در مديريت خانه ، مرد يا زن هيچكدام نبايد نظرات و سليقه هاي خود را بر ديگري تحميل نمايند و كلام حق و منطق صحيح رااز جانب هركدام از طرفين كه باشد ، بپذيرند.

32- سعي كنيد در زندگي دهن بين نباشيد و به هنگام اظهار نظر و داوري درباره هر كس و هر پيام به كسب اطلاعات مستند بپردازيد.اين امر موجب مي شود كه قضاوتي صحيح ،مستقل و منطقي داشته باشيد و در داوري، اشتباه شما به حداقل برسد.

33- براي تعادل در زندگي و كاميابي هر چه بيشتر ، از خوش خلقي و گشاده رويي و چهره اي پرنشاط بهره بگيريد و كوشش كنيد كه با شيوه هاي گوناگون گرد و غبار افسردگي را از چهره همسرتان بزداييد.

هرگز اجازه ندهيد افكار مأيوس كننده و منفي بر وجود اعضاي خانواده شما سايه افكند و ريشه هاي شادكامي و شادابي شما را از بين ببرد.

34- نارسائي ها و رنجهاي گذشته خود و يا همسرتان را مرتباً به ياد نياوريد و مطرح نكنيد.

سعي كنيد نسبت به آينده خوش بين باشيد و از لحظه هاي موجود حداكثر استفادهرا داشته باشيد.

35- سعي كنيد از تجارب و خاطرات تلخ زندگي ديگران عبرت بگيريد و از تجارب مطبوع اطرافيان، دوستان و خانواده هاي موفق حداكثر استفادهرا داشته باشيد.

مطمئن باشيد اين امر بر نشاط و شادابي و شادكامي زندگي شما خواهد افزود.

36- به منظور جلوگيري از تزلزل خانواده و آسيب هاي احتمالي، توقعات و انتظارات شما از همسرتان بايد مناسب با امكانات و توانمندهاي وي باشد.

مطمئن باشيد كه همخواني خواسته ها و انتظارات منطقي شما روح تفاهم و همدلي و شادابي زندگي را افزون مي كند.

لذا سعي كنيد از چشم و هم چشمي با ديگران بپرهيزيد و دامنه خواسته ها را گسترده نسازيد.

37- براي دستيابي به يك زندگي سالم و متعادل،از بزرگواري و گذشت نسبت به يكديگربه خرج دهيد .

ناديده گرفتن مسائل جزئي ، عفو و تغافل نسبت به بعضي از گفته ها و رفتارها و ناديده گرفتن بعضي از اشتباهات و بهره گيري از سعه صدر و بزرگ منشي در زندگي خانوادگي از رموز اساسي تحكيم بنياد خانواده و از عوامل مؤثر در زندگي مشترك همسران است.

38- از موشكافي عيوب و عيب جويي همسرتان و به رخ كشيدن آنها بپرهيزيد و عيب پوشي را سرلوحه مناسبات با همسر خود قرار دهيد.

اين امر دستيابي به امنيت روحي و آرامش رواني را در كانون خانواده ممكن مي سازد.

39- در صورتي كه مايليد از انتقاد سازنده در مورد رفتار همسرتان استفاده كنيد،سعي كنيد با ذكر يكي از جنبه هاي مثبت او زمينه را براي ايراد و نقد سازنده خود و پذيرش آن مساعد سازيد.

40- براي نگهداري حريم خانوادگي و روابط صحيح انساني و تقويت امنيت و تفاهم در زندگي سعي كنيد اسرار و رازهاي دروني خانواده را نزد ديگران بازگونكنيد و از اين طريق اعتماد همسرتان را به خود جلب كنيد.

41- سعي كنيد در ارتباط و گفتگو با همسرتانبا لحن آمرانه و تحكم آميز سخن نگوييدو نظريات خود را درباره بهبود زندگي و برخورد مناسب با فرزندان يا ديگران ، به صورت پيشنهاد به همسرتان مطرح نماييد.

اين امر پذيرش نظر شما را ميسر مي سازد.

42- سعي كنيد از طريق مطالعه كتاب هاي مختلف ، شركت در مجالس مذهبي ، اخلاقي و علمي و تفكر در زندگيِ خانواده هاي موفق و رمز توفيق آنان ، اطلاعات خود ، همسر و فرزندانتان را افزايش دهيد و از طريق تقويت اعتماد به نفس و بهره گيري از تجارب ارزنده ديگران،خود و افراد خانواده تان را براي برخورد منطقي با مشكلات زندگي آماده سازيد.

43- در اثناي گفتگو با همسرتان ، آرامش خود را كاملاً حفظ كنيد.

سعي كنيد عصباني نشويد و در صورت پديد آمدن اين حالت از ادامه بحث خودداري كنيد.

44- هنگامي كه عصباني هستيد، اين گفتارحضرتعلي (ع) را مد نظر قرار داده و اجرا كنيد:

" به هنگام خشم ، نه تنبيه ، نه دستور و نه تصميم.

" 45- سعي كنيد نگراني ها و افكار منفي مربوط به محيط كار خود را به محيط منزل منتقل نكنيد و از اين طريق آرامش و فضاي گرم خانه را به هم نزنيد.

46- براي ايجاد و يا تقويت روحيه همسرتان و رفع پاره اي از مشكلات و نگراني هاي زندگي به تغيير برخي از شرايط حاكم بر خانواده و ارائه برنامه هاي متنوع اقدام نماييد.

باور كنيد مردان و زناني از هنر و علم و تجربه مديريت برخوردار هستند كه از فرصت هاي به دست آمده در زندگي حداكثر استفاده ي معقولانه را مي كنند و شرايط را براي زندگي بهتر مساعد مي سازند.

پس سعي كنيد آينده و حوادثي كه شايد هرگز روي ندهد شادكامي زندگي كنوني شما را بر هم نزند و شما را دچار نگراني و پيري زودرس نسازد.

47- در برنامه هاي زندگي خود زماني را براي گفتگو و ابراز محبت و تبادل نظر با همسرتان اختصاص دهيد و اين امر را در اولويت امور خود قرار دهيد.

سعي كنيد اشتغال زياد و يا وجود فرزندان و بستگان و دوستان،شما را از توجه به اين امر مهم باز ندارد.

48- فلسفه زندگي خود را بر خوش بيني قرار دهيد و با اين نگرش ، سلامت عواطف و نشاط زندگي خود را تضمين نماييد.

49- در زندگي خانوادگي به برنامه ريزي معتقد شويد و باور كنيد كه با داشتن برنامه و التزام به اجراي آنها مي توانيد مشكلات زندگي خود را كاهش دهيد و از قواي حياتي خود و ساير اعضاي خانواده به خوبي استفاده نمائيد.

خواندن 337 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 23 تیر 1392 07:08

ارسال نظر

این سایت به مطالب دینی و روانشناسی و علوم روز می پردازد لطفا مطلب مورد نظرتان را در قسمت جستجو دنبال کنید. (مدیریت سایت محمد رضا صدیقی)

اذکار

«
||
»

تماس با ما

         نشانی:   ایران، اصفهان

  • تلفن:      
  • نمابر:      
  • ایمیل:     این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • سایت:    www.seddighi20.com
  • سایت دوم (بزودی): www.seddighi20.ir

آمار بازدیدکنندگان سایت

261265
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
20
409
856
258448
6767
3755
261265

امروز: جمعه، 07 خرداد 1395